YAZ OKULU TAKVİMİ

Başlangıç Bitiş
Yaz Okulu Kayıtları 24.07.2021 30.07.2021
Yaz Dönemi 02.08.2021 05.09.2021
Yarıyıl Sonu Sınavları 06.09.2021 12.09.2021

Üniversitemizde Yaz öğretimi eğitimleri uzaktan öğretim yöntemiyle yapılacaktır.

Bir öğrenci Yaz Okulunda;

 1. Daha önce güz ve bahar yarıyıllarında alıp ( FF, FD, DD, DC ve DZ ) ile sonuçlanmış başarısız olduğu veya almadığı dersleri alabilir.
 2. Başarı ortalamasına bakılmaksızın kayıtlı bulunduğu yarıyıla kadar almakla yükümlü olduğu derslerin tümünü alıp başarmış olması kaydı ile üst yarıyıllardan ders kaydı yaptırabilir.
 3. Müfredatlarında zorunlu veya isteğe bağlı staj bulunan birimlerdeki öğrencilerin yaz okulunda ders almaları hususunda birim yönetim kurulları karar verecektir.
 4. Uzaktan eğitim yoluyla alınan dersler (Türk Dili ve A.İ.İ.T gibi) hariç en fazla 16 saat derse kayıt yaptırabilecektir. (Ücretler ders saatlerine göre hesaplanmaktadır.)

Yaz Okulunda,

 1. Alınan dersler için mazeret ve bütünleme sınavları uygulanmamaktadır.
 2. Öğrenciler ancak açılmayan bir dersi bırakarak açılan başka bir derse kaydolabilirler. Bunun dışında ders ekleme, çıkarma, ders bırakma ve dersten çekilme işlemleri uygulanmaz.
 3. Açılmayan derslerin ücret iadeleri ilgili yılın yaz dönemi başlangıcından itibaren 2 hafta içerisinde ilgili birimlerin web sayfalarında yer alan formun doldurularak onaylanmış eposta adreslerinizden ilgili birim mail adreslerine gönderilecek, gerekli kontroller sonrası formda belirtilen IBAN numaralarına iadeleri yapılacaktır.
 4. Öğrenciler Üniversitemizdeki açılmamış olan derslerini BYK kararı ile içerikleri uygun bulunan, saatleri veya AKTS’leri eşit veya daha fazla olması kaydıyla, öğrencinin ilgili yılda yerleştiği programın taban puanından daha yüksek bir programın verildiği üniversiteden alabilir. Konuya ilişkin başvuru ve sonuç süreçlerine ilişkin ilke ve usulleri ilgili birimler belirleyecektir.
 5. Üniversitemiz Öğrencileri, almak istediği derse ait içeriklere https://obs.aku.edu.tr/oibs/bologna bilgi paketinden ulaşabileceklerdir.
 6. Diğer Yükseköğretim Kurumu öğrencisi olup ön başvurusunu tamamlayan öğrenciler kesin kayıt tarihlerinden önce https://obs.aku.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx web adresinden öğrenci numaralarını sorgulayacaklar, daha sonra https://obs.aku.edu.tr/oibs/ogrenci web adresin üzerinden öğrenci bilgi sistemine öğrenmiş oldukları 20 ile başlayan öğrenci numarası ve şifre olarak TcKimlik numaralarının ilk 5 rakamı nı kullanarak giriş yaparak ders kayıtlarını tamamlayacaklardır.
 7. Kayıtlarda, Ders seçimi yapan (ders seçimi yapılmadan ne kadar ücret ödemesi yapılacağı bilgisini göremezsiniz) öğrencilerimiz, kesinleştirme işlemini ücretlerini Vakıfbank şube ve ATM’lerinden öğrenci numarası ile ödeme yaptıktan sonra yapabileceklerdir.
 8. Ders seçimini tamamlayan öğrencilerin tahakkuk eden yaz okulu ücretini yatırdıktan sonra kesinleştirme işlemini yapmaları zorunludur. (Tüm öğrenciler için) Açılması kesinleşen derslerin onay işlemleri birim öğrenci işleri tarafından yapılır.
 9. Misafir öğrencilerin Yaz Okulunda aldıkları derslerin Üniversiteleri tarafından kabul olmaması durumunda sorumluluk öğrenciye aittir.

Yaz okul ders saat ücretleri, açılacak dersler, ders programı vb. bilgiler için ilgili birimlerin web sayfalarını ziyaret ediniz.

*** Yaz okulu eğitiminde ders alan öğrencilerimizin uzaktan eğitim sistemine girişleri için eğitim videosu

*** Yaz okulu eğitiminde ders alan öğrencilerimizin canlı derslere katılım eğitim videosu

15 Temmuz 2021, Perşembe 99880 kez görüntülendi